Το Εργαστήριο Ιστορίας Ανατολικής και Νοτιοανατολικής Ευρώπης στο πλαίσιο του Διαδικτυακού Κύκλου Διαλέξεων που διοργανώνει με τίτλο «100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή – 100 χρόνια από τη Συνθήκη της Λοζάνης» σας προσκαλεί στην πέμπτη διάλεξη με εισηγητή τον Δρ. Μάρκο Καρέλλο. Ο τίτλος της διάλεξης:  «Δύο αντίπαλοι της Συνθήκης της Λοζάνης, Γ. Στρέιτ και Ε. Εμμανουηλίδης», την Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου 2023 στις 7μ.μ. στον παρακάτω σύνδεσμο: https://zoom.us/j/3153411903?pwd=dG9wWXQvSHRaU0ZuRWpHb3FnWEhIUT09 Meeting ID: 315 341 1903 Passcode: dkz97F Γεννημένος το 1986 στην Αθήνα ο Δρ Μάρκος Π. Καρέλλος μεγάλωσε στο Βερολίνο και ζει στη Μελβούρνη. Κατά τη διάρκεια σπουδών ιστορίας, γερμανικής λογοτεχνίας και φιλοσοφίας στη Ζυρίχη, εργάστηκε στις έδρες μεσαιωνικής ιστορίας του Πανεπιστημίου Ζυρίχης, ιστορίας της τεχνολογίας του ETH και στα κρατικά αρχεία Ζυρίχης. Έκανε μεταπτυχιακό το 2016 και στη συνέχεια εκπόνησε τη διδακτορική του διατριβή με τίτλο “Greek Political Thought and the Treaty of Lausanne. The Cases of Georgios Streit and Emmanouil Emmanouilidis” στα Πανεπιστήμια Ζυρίχης και Newcastle Αυστραλίας κάτω από την επίβλεψη του καθηγητή Hans-Lukas Kieser, κατά τα έτη 2017-2022.